Skip Navigation Links
 
Skip navigation links
ICL Fertilizers
About usExpand About us
Knowledge Center
Products
Applications
Business UnitsExpand Business Units
Our Offices InfoExpand Our Offices Info
Suppliers Information
Company Websites
Contact UsExpand Contact Us
ICL Group
 
Supplier Information מידע לספקים
 
 
 
> Fertilizers > News Display
Potash in Spain: 100 years of discovery

מאה שנים לגילוי אשלג בספרד

מכרה סוריה של איברפוטש, החברה הבת הספרדית של מי”ה, חוגג את הגילוי ההיסטורי. האשלג התגלה בספרד בסוף שנת 1912 בסוּריה [Suria], ברצלונה.


איברפוטש - אז והיום

ההיסטוריה דרך התאריכים

1851. גילוי האשלג בעולם, במכרות שטספורט [Stassfurt] בגרמניה.

1912. האשלג התגלה בספרד בסוף שנת 1912 בסוּריה [Suria], ברצלונה. מגליו היו אמילי ויאדר [Emili Viader] ורנה מאקרי [René Macary]. בבור סאלי [Salí] שבסוריה נמצא סוג של מלח שבעלי החיים דחו אותו: טעמו היה מר וצבעו השתנה. החומר נשלח למעבדה בבורדו, צרפת, והבדיקה גילתה שמדובר באשלג. הידיעה על גילוי האשלגן הכלורי בסוריה התפשטה באירופה כולה והביאה לשם חוקרים מהעולם כולו שעקבו אחרי הדשן הטבעי יקר הערך. תופעה זאת כונתה "קדחת האשלג" באגן קטלוניה. זמן מה לאחר מכן, מאקרי וויאדר מכרו את זכויות הכרייה שלהם ל-Compagnie Bordelaise des Produits Chimiques, וזאת מכרה אותן לחברה הבלגית סולביי [Solvay].

1915. פרסומו של צו מלכותי שקבע כי ממשלת ספרד הביעה את רצונה לנצל את האשלג הספרדי ושדיבר על השפעה אפשרית על השוק החיצוני.

1918. אושר חוק מיוחד – חוק קאמבו [Cambó] – שהסדיר את ניצולם ושיווקם של מלחי האשלגן. בימים ההם כיהן מר פרנססק קאמבו [Francesc Cambó] כשר העידוד.

בנייתם של בור הכרייה הראשון, "בור 1", המפעל והרכבת. מסביב לאשלג התרכזו אינטרסים כלכליים חזקים בעולם כולו, שמטרתם הייתה לשבור את המונופול הגרמני על האשלג. בעקבות הגילוי העולמי של האשלג בגרמניה הוקם ה"קאליסינדיקט", איגוד בעל כוח רב ששם לו למטרה לשלוט על הפקת האשלג ועל מחירו בעולם כולו. בשנת 1862 היו שלוש חברות שהפיקו אשלג, ומספרן עלה ל-127 בשנת 1913, זמן תחילתה של קדחת האשלג בסוריה. הקאליסינדיקט יצר את קרטל האשלג הראשון בשנת 1888, וזה קבע מחירים זהים ומכסות הפקה לכל אחת מהמכרות. בשנת 1942 הוא היה כבר תחת שליטתו הטוטאלית של השלטון הגרמני.

המונופול הגרמני בא אל קיצו עם תום מלחמת העולם הראשונה, החזרתה של אלזס [Alsace] לצרפת והפעלתם הסופית של מכרות האשלג בסוריה.

1920. הקמת החברה "מכרות האשלג בסוריה, חברת מניות" Minas de Potasa en Suria, SA (MPS) שהתחילה להפעיל את אגן האשלג הקטלאני לאחר גילויו. החברה הייתה בבעלותה של סולביי מאז ראשיתה ועד 1982. תחילת הקמתו של בניין המשרדים הכלליים.

1921. קו הרכבת מסוריה למאנרסה, שאורכו 14 ק"מ, שהוקם על ידי "מכרות האשלג בסוריה", הועבר אל ידיה של חברת הרכבות הכללית בקטלוניה. בתמורה, זכתה MPS ליתרונות, פיצויים והקלות בקו ברצלונה – הנמל.

1922. תחילת הרצתה של רכבת האשלג.

1923. הקמתה של תחנת הכוח ההידראולית בפוסטרט [Fusteret].

1924. תחילת פעולתם מחוללי האדים והארובה הגדולה. רכבת האשלג מתחילה להסיע נוסעים ב-12 באוגוסט ש.ז. שירות זה בוטל עם תום מלחמת האזרחים (1939).

1925. תחילתה של הפקת הקרנליט הרצופה, 80,000 טון ברוטו השווים ל-5,900 טון של K2O. הוא מופק מבור 1, "הבור הראשי".

1933. תחילת הפקתו של הסילביט, עם 5,800 טון של K2O .

1935. תמה הפקת הקרנליט.

1936. מלחמת האזרחים פותחת פרק טראגי בתולדותיה של חברת MPS. הפעילות היצרנית הופסקה כליל במשך שלוש שנים.המכרה ומתקניו ניזוקו קשות. בתקופה ההיא הועסקו בו 874 עובדים.

1954. תחילת העמקתן של הבורות 2 ו-3 כשלב מקדים להפעלה בקבאנסס [Cabanasses].

1960. תחילת ההפקה במכרה קבנאסס שבסוריה.

1961. תחילת פעולתה של תחנת החשמל בקבאנסס.

1963. תחילת פעולתו של המתקן להפקת אשלג בסוריה.

1967. הקמתה של חברת Tramer (הובלת סחורות), המנהלת את הובלת האשלג.

1970. הקמתCOPOSA  (החברה לסחר האשלג).

1971. תחילת הייצור של "מלח צף" (מלח אשלג).

1982. מכרות המלח והאשלג עוברים לידי הממשלה והופכים לחלק מה-INI (מוסד התעשיות הלאומי). לאחר מכן הוקמה חברת Suria K, SA.

1998. המכרות שבבאחס [Bages] עוברים לידיים פרטיות. הקמתה של חברת המניות איברפוטש [Iberpotash SA] (במסגרת ICL).

2011. אושרה תחילת הפיתוח של פרויקט פניקס [Phoenix].

2012. יום השנה ה-100 לגילוי האשלג בסוריה.

1929: המלך אלפונסו ה-13 מבקר במכרות

ביום ה-2 באוקטובר 1929, הוד מלכותו אלפונסו ה-13 ביקר במכרות האשלג והמלח בסוריה, ברצלונה. המלך נסע במכונית יחד עם הדוכס ממירנדה. במכוניות אחרות נסעו שר הפנים, הקצין הצבאי של קטלוניה, המושל האזרחי ובעלי תפקידים אחרים. האירוע נערך במסגרת התערוכות הבינלאומיות בברצלונה ובסביליה.

עיריית סוריה קיבלה את פני המלך, שסייר בתוך המכרות ומחוצה להם. לאחר מכן נערכה ארוחה חגיגית, ובסופה הביע המלך אלפונסו ה-13 את שביעות רצונו על כך "שהיה לאל ידו להיווכח בזמן הביקור במכרות בקיומו של עושר עצום זה, שיישומו בחקלאות הארצית עשוי לפתוח בפנינו עתיד מזהיר".

הוד מלכותו המלך אלפונסו ה-13 הוסיף כי "השימוש בתערובות של מלחי אשלג הולך וגובר בחו"ל".

עיתונות התקופה התייחסה לאירוע (העיתונים ABC ו"לה ןנגוארדיה", 3 באוקטובר 1929).

 
Terms Of Use